Пам’яті Олександра Федоровича Возіанова


страницы: 14

mazm18-2_14_f.jpg

О.Ф. Возіанов

Сьомого травня 2017 р. на 80-му році пішов з життя Олександр Федорович Возіанов, видатний український учений, засновник вітчизняної урологічної наукової школи, академік НАН і НАМН України, доктор медичних наук, професор, двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Герой України, заслужений діяч науки і техніки України.

Олександр Федорович Возіанов народився 2 жовтня 1938 р. у м. Мелітополі Запорізької області. У 1962 р. закінчив Київський медичний інститут (нині Національний медичний університет імені О. О. Богомольця). З 1968 р. працював на кафедрі урології цього інституту, подолавши шлях від асистента до завідувача. Саме в інституті він сформувався як талановитий та оригінальний учений, яскравий педагог і блискучий хірург-уролог. Надзвичайно обдарований, він швидко опановував глибини науки і тонкощі хірургічної майстерності, своїми руками врятував життя тисячам хворих.

Від 1987 по 2011 р. академік О. Ф. Возіанов очолював Інститут урології і нефрології (зараз ДУ «Інститут урології НАМН України»). Під його керівництвом Інститут урології став сучасною академічною установою, в якій створено оптимальні умови для проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень та надання висококваліфікованої урологічної допомоги населенню України.

У 1993 р. Олександр Федорович був обраний першим президентом Академії медичних наук України і працював на цій посаді по 2011 р. За роки, що минули від дня заснування, тут активно проводились фундаментальні і прикладні дослідження, присвячені вирішенню найбільш актуальних проблем сучасної медицини, розроблялись і впроваджувались в практику нові методи профілактики, діагностики і лікування найбільш поширених захворювань людини. Академія під його керівництвом стала авторитетною науковою установою, широковідомою за межами нашої держави. Як президент АМН України він був куратором ряду важливих державних медико-соціальних програм, спрямованих на покращання здоров’я населення країни.

Наукові дослідження і розробки О. Ф. Возіанова становлять вагомий внесок у фундаментальній та прикладній медицині. Ним розроблено оригінальну методику операції при аденомі передміхурової залози і запропоновано спеціальний хірургічний інструментарій. Вперше в країні широко впроваджено радикальну операцію з приводу раку передміхурової залози. Він вперше розробив класифікацію передпухлинних станів, раку передміхурової залози і сечового міхура та алгоритм діагностики аденоми, передраку і раку передміхурової залози з впровадженням імуногістохімічного моніторингу. О. Ф. Возіанов заснував першу в Україні лабораторію термодіагностики, перше відділення екстракорпорального дроблення каменів нирок. Велике значення мають його дослідження з вивчення клітинних та молекулярних механізмів виникнення раку сечового міхура і впливу на цей процес радіаційного забруднення після аварії на Чорнобильській АЕС.

Олександр Федорович Возіанов є автором близько 700 наукових праць, у їх числі 45 монографій та 15 винаходів. Він створив велику школу урологів, підготувавши понад 40 докторів та кандидатів наук. Був головним редактором науково-практичного журналу «Урологія», Журналу Академії медичних наук України.

Заслуги О. Ф. Возіанова у розвитку медичної науки широко визнані як в Україні, так і за кордоном. Протягом тривалого часу він очолював Українську асоціацію урологів, був постійним членом Міжнародної, Європейської та Американської урологічних асоціацій, Європейського товариства дитячих урологів. У 2005 р. Американський біографічний інститут визнав його одним з найбільш видатних учених світу.

Держава достойно оцінила багаторічну плодотворну працю академіка, високий професіоналізм та вагомий особистий внесок у розвиток охорони здоров’я в Україні. Олександр Федорович двічі нагороджений Державною премією України (1987, 2001), орденом Дружби народів (1986), орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (1996), орденом Ярослава Мудрого ІІ ступеня (1998), золотою зіркою Героя України з врученням ордена Держави (2000), премією ім. В. І. Вернадського (2000), відзначений багатьма іноземними нагородами. У 1986 р. отримав звання заслуженого діяча науки і техніки України.

Олександр Федорович був надзвичайно працьовитою, наполегливою, енергійною, порядною та щирою особистістю, людиною з великої літери. Він був талановитим лікарем, новатором, висококваліфікованим фахівцем – таким він назавжди залишиться у нашій пам’яті.

Висловлюємо глибоке співчуття рідним і близьким Олександра Федоровича. Світла пам’ять про видатного вченого та прекрасну людину назавжди збережеться у серцях його численних друзів, учнів, колег по роботі та пацієнтів.

Редакція журналу «Медичні аспекти здоров’я чоловіка»

Наш журнал
в соцсетях: